Hoolides loon õnneliku maailma

kooli kollaaž 3

Projektid

 • Teaduspäevad
 • Hansenist Tammsaareni võistulugemine
 • Albu kool 100

Teaduspäevade eesmärk
Albu kogukond ja noored on kaasatud teadusmaailma avastamisse ja panustavad teaduse populariseerimisse. 


Teaduspäevad 2020- Keskkond ja keemia

Programm

17.09 Uurimis- ja loodusretk „Mürgiga või mürgita“ 

 •       I-V klassi õpilastele keskkonna ja keemia teemaline uurimisretk Jänedale, Kõrvemaa maastikukaitse alal- juhendaja Ester Valdvee

23.09 „Imelise keemia“ õpitoad

 •       „Mulli keemia ja füüsika“
 •       „Hologramm“
 •       4 töötuba - 2 töötuba I-IV klassini, gruppides, 2 töötuba V-IX kl, gruppides
 •       VIII-IX klasside  õpilased näitavad noorematele ja teevad koos keemia põnevaid katseid

24.09 Õpilasesinduse Teaduskohvik „Söödav ja/või mittesöödav- üks keemia kõik“

 •       Lämmastiku jäätis
 •       Tossav limonaad 
 •       Söödavad ja mittesöödavad keemilised eksperimendid toiduainetest

25.09 Mini Teadusteatri etendus Ahula ja Albu lasteaias- „Mulli keemia ja füüsika“

 •       Katseid näitavad  VIII-IX kl õpilased keemia õpetaja juhendamisel.

30.09 Tartu Ülikooli Teaduskooli „Füüsika õpikoda“

 •       Albu ja Aravete kooli VIII ja IX klassi õpilastele suunatud teaduse populariseerimise loeng ja praktikum

1.10 Külas teadlane-bioloog Urmas Tartes

 •       on eesti bioloog ja loodusfotograaf,  töötanud Zooloogia ja Botaanika Instituudi direktorina ja professorina Eesti Maaülikoolis. Eesti Teaduste Akadeemia Looduskaitse Komisjoni esimees.
 •       Loeng „Keskkond ja loodus meie ümber“ 45 min kestva loeng-seminari keskel tutvutakse eriliste nähtustega looduses, avatakse nende tausta ning räägitakse teadusliku meetodi kasutamisest nähtu leidmisel ja lahtimõtestamisel. Esinemine on illustreeritud ekraanile näidatavate loodusfotodega.
 •       Loengud Albu ja Aravete õpilastele
 •       Avatud loeng kogukonnale

2.10 Uurimis- ja loodusretk Endla rabas

 •       VI-IX klassi õpilastele keskkonna teemaline uurimisretk soode ja rohumaade uurimiseks rajatud uurimisbaasi Toomal ja Endla raba uurimisjaama- retke ja loodusvaatlusi juhib Tooma  looduskeskuse spetsialist.

Projekti toetab: Järva vald

Võistulugemine

Kirjandusklassik A. H. Tammsaare loomingu võistulugemine sai alguse 2004. aastal. Mõte tekkis sellest, et Albu vald on suurkirjaniku kodupaik ning tol hetkel puudus vabariigis üleriigiline proosalugemiskonkurss.

Esimesele võistulugemisele eelnes Tammsaaret väärtustav Eduard Ubalehe ja Ivi Madisoni korraldatud Tammsaare päev 2003.a. Külalisteks olid Järva-Madise kirikuõpetaja Pille Salveste ja H. Treffneri Gümnaasiumi õpetaja Helgi Tering.

Eestis olid tuntud Liivide luulekonkurss Alatskivil, “Koidulauliku valgel” Pärnus ning Betti Alveri võistlus Jõgeval. Proosalembesed lapsed jäid sagel kõrvale.

Uue konkursi eesmärgiks oli anda koolinoortele võimalus üksteisega rinda pista proosalugemises, populariseerida Tammsaare loomingut, tutvustada kirjaniku sünnipaika ning anda lugejaile näitlejate juhtnööre etlemisoskuse arendamiseks.

Korraldus

Võistulugemise hindamisjuhend näeb ette lugeda peast kuni 5-min katkendi või pala kirjaniku loomingust. Õpilasi hinnatakse kolmes vanuserühmas: 5.-6, 7.-9 ning 10.-12. kl ja täiskasvanud. Igal aastal osaleb keskmiselt 60-80 õpilast. Aastate jooksul on ettevõtmisest osa võtnud ligi 1500 õpilast, lisaks sadu lugemiskettides osalenuid.

Osalejad

Osalejaid  igast eesti piirkonnast Saaremaalt, Elvast, Raplast, Tartus, Tallinnast, Aravetelt, Narvast jne

Hindajad

Noori on käinud hindamas ning neile juhtnööre jagamas (hääleharjutusi, soovitusi repertuaari valikuks, pinge maandamise oskusi, tekstianalüüsi jne) Indrek Saar, Ülle Lichtfeldt, Kalju Komissarov, Helen Rekkor, Mari Tarand, Urmas Lennuk, Ain Roost, Tõnis Lukas, Arvo Sarapuu, Virko Annus, Helen Rekkor, Arlet Palmiste, Toomas Lõhmuste, Mihkel Kabel, Alo Kõrve, Veiko Tubin, Iivi Leppik, Rain Simmul, Katrin Nielsen, Are Tints, Anne-Ly Sova, Vallo Kirs, Ingomar Vihmar, Sten-Robert Pullerits, Ott Aardam, Liis Aedmaa, Kristiina Alliksaar, Klaudia Tiitsmaa, Ott Aardam, Garmen Tabor, Illimar Vihmar, Jan Teevet, Ursel Tilk, Eva Koldits, Anneli Rahkema, Ago Gaškov jt

Lugemisaasta avaüritus

 1. a avas meie konkursiga Eesti lugemisaasta kultuuriminister Laine Jänes. Kohal viibis ka Ameerika Ühendriikide suursaatkonna kultuuri-ja pressiatašee James Land

Muutumine rahvusvaheliseks

Võistulugemise piirid on aastate jooksul laienenud ning 2010. aastast andsime võimaluse Eesti kultuuriruumi lõimuda ka väliseestlastel ja eesti keelt teise keelena õppijatel. Osa on võtnud Ameerika, Taani, Rootsi, Soome, Saksamaa, Ukraina, Läti, Belgia, Norra noored. Tutvumisõhtutel vahetati kogemusi, tutvustati oma koole. On hulk veteranlugejaid, kes on alustanud juba 5. klassist ning käinud siin võistlemas igal aastal kuni keskkooli lõpuni. Nende seast on välja kasvanud tuntud lavastajaid ja näitlejaid: Viljandi teatri näitleja-lavastaja Vallo Kirs, kes sai tuntuks juba filmist „Klass“, Tõnis Niinemets, Ringo Ramul, Liisa Saaremäel ning lavakoolis õpib Sten-Robert Pullerits.

Suvekool

Väiksema keeleoskusega noorte jaoks on toimunud kolm korda rahvusvaheline „Hansenist Tammsaareni“ suvekool, mis Albu õpilaste toel on aidanud välismaa õpilasi ja õpetajaid ning vene keelt kõnelevaid eestimaalasi. 

Võistulugemise peakorraldajaks on Albu Põhikool ning alati on üritusele õla alla pannud Albu vallavalitsus ning Vargamäe muuseum, kus lugema tulnud noored enne võistlust kirjaniku sünnipaigast inspiratsiooni saaksid. Hea koostöö Albu vallavalitsuse, Albu Toiduaida, Valgehobusemäe spordikeskuse, Rummusaare puhkemajaga julgustas looma ka suvekoole. Õla on alati HT üritustele alati alla pannud kooli endised ja praegused direktorid Õile Kalme, Eduard Ubaleht, Ervin Laanvee, Ervin Jürisoo, Maie Rambi, Rünno Lass, Andy Tilk. Ervin Jürioo jätkas traditsiooni edukalt ka 2006/2007, kui viibisin Krimmis eesti keele ja kultuuri õpetajana. Avakavas on Albu õpilaste muusikalised etteasted kõigile oodatud. Kool on Kaja Kraavi juhtimisel muutunud laulu ja pillimängu mekaks. Võistulugemise alguses on Albu vald aastaid allkirjastanud suvelavastuste koostöölepinguid, jaganud teavet Vargamäel toimuvast. Avamas alati vallavanemad Kalju Kertsmik, Tiina Oraste.

Tänuväärne on olnud kogu Albu koolipere tubli abi võistulugemise korraldamisel 

Lugemisketid

Entusiastlike inimeste olemasolu tagas rohke osavõtu ka 2013. ja 2018.rahvusvahelistest Hansenist Tammsaareni lugemiskettidest https://vimeo.com/album/2552321; https://www.youtube.com/results?search_query=hansenist+Tammsaareni+lugemiskee+2018

Esimene kett oli pühendatud A. H. Tammsaare 135. sünniaastapäeva ja HT 10. juubeli tähistamiseks, teine EV 100 kingitusena.

Tunnustus

Paljude toetajate ja osavõtjate abiga on üritus muutunud õpilaste-õpetajate hulgas populaarseks ning rõõmu  teeb see, et meie ühistegevust on tunnustatud ka riigi poolt:

„Hansenist Tammsaareni“ võistulugemine kuulutati „Eesti tõe ja õiguse aastal“ 2006./2007.õppeaastal Aasta Teoks, 2010. aastal pälvis „Hansenist Tammsaareni“ suvekool Kultuuriministeeriumi ja MISA eesti keele väärtustamise ja lõimimistegevuse valdkonna preemia, 2011. aastal sai „Hansenist Tammsaareni“ töörühm „Eestimaa õpib ja tänab“ auhinna. Lugemiskett oli esitatud 2013.aastal Järvamaa Aasta Teo nominendiks.

Töörühm ja žürii

Et üritus jätkusuutlikum oleks, on palju inimesi meeskonnatöösse panustanud, koosseis vahetunud.

Aitäh, Malle Pau, Maarika Avloi, Claire Miljukova, Rain Kaljura, Kaja Tamsalu, Anneli Trummer, Valdu Konrad, Merike Nuiamäe, Maarja Liiv, Elle Viljamäe, Silvi Väinsalu, Pille Väisanen, Kaja Tammsalu, Kersti Liivak; žüriis korduvalt osalenud Viiu Paljak, Kersti Kertsmik, Aune Suve-Kütt, Reelika Räim, Marika Tamtik, Anne Viljat, Janne Vink, Kristi Kirss, Siiri Kvell, Piret Järvela, Kaja Sarapuu, Birgit Itse jt. Abi sõitudel ja suvekooli vaba aja sisustamisel on andnud perekond Niinsalu, Enno Roos, Malle Lomp, Leho Rohtla, perekond Altmets, Rene Tammleht (kitarrikontsert), Õile Kalme, Maiu Mäe pere ja paljud teised.

Virtuaalne võistlus 2021

Covidi-piirangute tõttu lükkus võistlus kirjaniku sünnipäevalt jaanuari lõpust 12. märtsile Esimene Zoom’i-võitlus Albu ja Narva voor koos. laabus hea koostöö, ühisõppuste tulemusena. Kogemused andsid julgust vajadusel ekraani vahendusel jätkata.

Aitäh, Anu Lassi, Ingrid Sommer, Elen Pent, Tiia Mänd, Edda Joost, Mare Kabel, Maret Alev, Küllike Veede, Merike Kernu, Kaja Kraav, Aune Suve-Kütt, Reelika Räim, Ago Gaškov, Eva Koldits, Anneli Rahkema, Triinu Sikk jt.

Projekti juht: Enda Trubok, Hansenist Tammsaareni projekti juht, Albu Põhikooli emakeeleõpetaja 2001-2006 ja 2007-2014

Projekti toetajad läbi aegade: Eesti Kultuurkapital, Kultuurkapitali Järva Ekspertgrupp, Hasartmängumaksu Nõukogu, Haridus- ja Teadusministeerium, HARNO, Järvamaa Omavalitsuste Liit, Järva Maavalitsuse haridus- ning kultuuriosakond, Briti Nõukogu, Avatud Eesti Fond, Eesti Emakeeleõpetajate Seltsi, Eesti Mõisakoolide Ühing, Tanksemäe Saffer, Kehra Vabadussõja Muuseum, Tammsaare OÜ, Eesti Pagar ja Leibur AS, Eesti Piim, Koeru Hooldekodu, MTÜ Kassiaru V.U, ettevõtja Jüri Kurik, Koolibri, Avita kirjastus.

1.novembril 2021. aastal saab albu kool 100 aastaseks. see on väärikas vanus ja soovime seda ka väärikalt tähistada. Meil on töös sellega seoses 2 suuremat projekti.

Ajaloouurimus ja raamat

"100 aastat hariduselu Albu mõisas" ajaloo uurimuse ja raamatu koostamine ning trükk.

Albu mõisas alustas kool ametlike dokumentide järgi tegevust 1.novembril 2021. aastal ja esimeseks direktoriks oli Jaan Nurk. Alates sellest ajast on Albu mõisas haridust järjepidevalt antud. Kool on toiminud nii põhikoolina, algkoolina kui ka täienduskoolina. Arvestades vanust pidas kohalik kool ja kogukond vajalikuks kogu ajaloost ülevaate andmiseks arhiivi materjale uurida, endistelt ja praegustelt õpilastel mälestusi koguda ning koostada ja kokku panna ülevaatlik teose.

Raamatut koostab Albu kooli ja kogukonnaga seotud kolleegium:

Malle Pau- endine ajalooõpetaja, aktiivne kogukonnaliige ja kodu-uurija

Külli Pesti- endine õpetaja, kooli ajaloo jäädvustaja ja kroonik

Ester Valdvee- kodu-uurija, aktiivne kogukonnaliige

Küllike Veede- õpetaja, kooli ajaloo jäädvustaja

Sirje Pehk- emakeeleõpetaja

Kaja Kraav- ajalooõpetaja, kooli ajaloonurga idee algataja

Kersti, Liivak- klassiõpetaja, kooli ajaloo uurija ja jäädvustaja

Enda Trubok- endine emakeeleõpetaja ja projektide eestvedaja

Õile Kalme- endine kooli direktor, kooli ajaloo jäädvustaja ja kroonik

Maarja Liiv- endine õpilane ja õpetaja, kooli ajaloo jäädvustaja ja arhiveerija

Mare Kabel- klassiõpetaja, kooli ajaloo uurija ja jäädvustaja

Aune Suve- kooli hoolekogu esimees, tehniline nõustaja

Tiia Mänd- õppejuht, kooli ajaloo jäädvustaja, projektijuht ja koordineerija.

 

Projekti toetavad: Järva Vallavalitsus, KULKA Järvamaa ekspertgrupp, MTÜ Albu MõisMuusikal

 

Toome lavalaudadele ja etendusse kokku kõik Albu kooli õpilasrühmad ja siit kandi taidlusrühmad, kus nad saavad näidata oma loomingulist mitmekesisust. Vorm ja väljund on eriline juubelihõnguline muusikal, seega tulemus võib olla üllatav. Ettevalmistuse käigus oleme aru saanud, et mitmeid kollektiive kaasav ettevõtmine on väga suur töö. Ainult

kõikide ühise pingutusena on võimalik seda teostada. Muusikali autor on Küllike Veede ja viisistanud Kaja Kraav.

Osalevad kollektiivid on: Albu kooli mudilaskoor, lastekoor, poistebänd; Albu rahvamaja segakoor Sink Sale Proo; Albu Rahvateatrist mõned inimesed ja selleks

muusikaliks ekstra loodud õpetajate segakoor.

 1. aasta novembris täitub 100 aastat sellest, kui Albu külas hakati andma kooliharidust. Uurides paikkonna hariduselu ajalugu näeme, et see oli väga oluline samm

siin piirkonnas. Soovime selle muusikaliga tähistada seda sündmust eriliselt, nõnda, et see puudutaks võimalikult paljusid kogukonna liikmeid.

Muusikal ei ole ajaloolise kronoloogiaga, küll aga inspireeritud sellest. See toob välja väikese mõisakooli võlud, tutvustatakse maakooli vahvaid võimalusi ning koolipere

ja kogukonna ühtsust.

Plaanis on neli etendust. Ootame kogukonda ja kõiki vilistlasi vaatama ja kaasa elama.

 

Lavastuse meeskond

Lavastaja: Arlet Palmiste ja Küllike Veede

Muusikaline juht: Kaja Kraav

Kunstiline juht: Kersti Liivak

Lavastuse assistent: Mare Kabel

Liikumise assistent: Tiia Mänd, Minna Mänd, Kersti Liivak

Helindaja: Sulev Liiva

Valgustaja: Karl Vilks

Inspitsient: Merike Kernu

Tehniline assistent: Elen Pent, Berit Tomlinson

Nõustaja: Arlet Palmiste

Organisatsiooniline meeskond:

Projekti kirjutamine:Tiia Mänd

Ruumid ja varustamine: Malle Lomp

Lavakujundus/lavameister: Kaupo Mäe

Täiskasvanute koordinaator: Aune Suve

Turundus ja suhtlus avalikkusega: Triin Murd, Elen Pent

Osalejad: kogu Albu koolipere, kõik õpilased ja õpetajad

 

Projekti toetavad: Järva Vallavalitsus, KULKA Järvamaa ekspertgrupp, MTÜ Albu Mõis, MTÜ Albu Noortekeskus, Albu RahvamajaKontakt

ALBU PÕHIKOOL

Albu küla
Järva vald
Järvamaa 73402

E-post: albupk[at]albu.ee

direktor Annika Orula Tel 58054048
õpetajate tuba 38 53 729

Jälgi meie tegemisi ka sotsiaalmeedia aadressil

https://www.facebook.com/AlbuPK/

Järelvalve teostamine    

Haridus- ja Teadusministeeriumi järelevalvet korraldab välishindamisosakond.  
 

Meie piirkonna kontaktisik on: 

Õilme Saks, oilme.saks@hm.ee, tel  735 4026, 56910223 

Järva Vallavalitsus 

Pikk 56, 73301 Järva jaani, tel. 386 3377; info@jarva.ee